inek yatağı özellikleri

inek yatağı özellikleri

inek yatağı özellikleri:

inek yatağı Kalite Kriterleri:

 1. Yumuşaklık
 2. Şeklini koruma
 3. Isı yalıtımı
 4. Kayma direnci
 5. Temizlik ölçütü
 6. Bakım kolaylığı.
 7. Dayanıklılık
inek yatağı sap saman
İnek Yatakların Genel Özellikleri:

En az 20-30 mm arası kalınlıkta sertleştirilmiş kauçuk (solid vulkanize kauçuk ) kısım içermeli.

10-30 mm kalınlıkta olanlara şilte ve kalınlığı 30 mm üstü olanlara yatak ve birden fazla özelliği olanlar ise fonksiyonel yatak olarak adlandırılır.

inek-yatak-fonksiyonlari-tur
 • Yüzeyi kaygan olmaması için önlem alınmış olmalı.
 • Su ve gübre tutmamalı (hijyenik olmalı),
 • Bakteri üremesine ortam sağlamamalı.
 • Emici ve poroz olmamalı (mastitis için gereklidir).
 • Soğuktan ve sıcaktan koruyucu özelliklere sahip olmalı
 • Dayanıklı olmalı,
 • Şekil bozukluğu ve göçük oluşmamalı, esneme göstermemeli.
 • Ekonomik olmalı
 • Kolay serilip kaldırılabilir olmalı
 • İş gücünü azaltmalı.
inek yatağı -inek döşeği – inek şiltesi ve inek altlığı nedir?
İnek altlığı

Genelde doğal malzeme olup; kullanılması en uygun materyallerdir bunlar: TOPRAK-KUM-PERLIT- KOMPOST GÜBRE- SAP olup (ilk kullanım fiyatı) yatırım maliyeti düşük olmakla beraber tedariki ve bakımı zordur.  DEZAVANTAJI ise zaman içinde temini, işçiliği ve maliyeti yüksektir.

İnek döşeği:

Genelde Sünger-Granül-TOPRAK-LATEX gibi yumuşak malzemelerin kauçuk kılıf veya torba içine konularak veya dikilerek kullanılan ve sadece yumuşaklık veren döşeklerdir. İstenilen kalınlıkta uygulama yapılabilir.

Kullanım ömrü içindeki malzemeye göre değişmekle beraber, kulanım ve ekonomik ömrü oldukça kısadır. DEZAVANTAJI dezenfekte edilemez, yıkanamaz, söküldüğünde yeniden kullanılamaz bakteri oluşumu ve tutunması için uygun ortam yaratırlar ve kolay yanarlar.

İnek şiltesi:

Genelde geri dönüşüm kauçuk veya EVA gibi malzemeden olup hayvan ile beton arasındaki ilişkiyi kesen, yatak anlamında etkisi olamayan düz levha şeklindedir. Genelde tek-tip ve tek ölçüdedir, yumuşaklıkları kullanılan malzeme kalitesi veya ile orantılıdır. Kalınlıkları 3 mm ile 25mm arası değişir.

Fonksiyonel inek yatakları

En az 30 mm kalınlıkta olup (ortalama kalınlıklar 30-65 mm kadar yataklar vardır). Özel kauçuk malzemeden ve sadece hizmet edeceği hayvan ihtiyaçları için özel üretilmiş olan (inek yatağı- Besi yatağı -buzağı yatağı-at yatağı -deve vs.) hatta inek cinslerine göre bile bazen değişiklik gösterir.

Kraiburg fonksiyonel inek yatakları (birkaç fonksiyon bir arada)
 1. Arka 1/ 3 kısmında drenaj eğimi sayesinde kendiliğinden kurur
 2. Kenarları sert, ortası yumuşak bu sayede inek tam nerede yatacağını ve kalkarken nereden destek alacağını bilir.
 3. Tökez eğimi sayesinde inekler yatağa çıkarken ayakları takılmaz.
 4. Yatak altında bulunan entegre contalar sayesine yatak altı daima kuru ve temiz kalır.
 5. Yüzey dokusu sebebi ile inek ve yatak arasında hava sirkülasyonuna izin verir. Deri hastalıkları, kıl dökülmeleri ve eklem ödemleri ve hasarları oluşmaz.
 6. Kraiburg fonksiyonel inek yatakları bakteri üretmez ve bakteri yaşamasına uygun yapı ve yüzeyi yoktur.
 7. Yatak yüzeyi çok özel bir malzeme ile kaplı olduğundan içine su almaz ve su geçirmez bakım gerektirmez, dezenfekte için deterjan kullanılabilir,
 1. Hayvan tip ve cinsine göre değişik tip ve değişik ölçülerde yaklaşık 70 çeşit yatak bulunur.
 2. Ekonomik kullanım ömrü en az 40 yıl olan yatakları, isterseniz 10 yıl sonunda alış fiyatınızın %50 sine geri satın isterseniz yeni veya üst model ile takas yapın.

Dünyada fonksiyonel inek ve hayvan yatağını 1947 yılından bugüne üreten tek firma olup 10 yıl üretici garantisi vermektedir. Ve Türkiye’de 10 yılını tamamlamış ve halen kullanan 10’larca büyük çiftlik vardır. Bilgi için web sitesinden ulaşılabilir.

Bu arada fonksiyonel inek yatakları sut verimini artırır nasıl mi?
 • İnekler sadece yattıkları surece süt üretirler ve iyi süt verim için inekler günde 10-12 saat arası aralıklar ile yatmalıdır.
 • İnekler yataklarında rahat ederse yatma süresi arttığı için yaklaşık günde 1 litre (%2 -3) fazladan süt verirler.  Bu da yılda yaklaşık 300 litre yapar ve yatak için yapılan yatırım kendini bir yıl içinde ödemiş olur.

Dayanıklılık:

Ürünlerin pazara sunulmadan önce belirli testlerden geçirilmiş olması gerekmektedir. Üretilen birçok kauçuk altlık materyali bir süre sonra delinme yırtılma gibi sorunlarla karşılaşılması yapılan yatırımın maliyet açısından gerekeni sağlamadığı anlaşılır.

Yumuşaklık:

İnekler eğer bir günde 12 saatten fazla yatacaklar ise yattıkları yerlerin rahat ve yumuşak olması gerekmektedir. Optimal sert yatak zamanını ve süt üretimini azaltmakla kalmaz aynı zamanda eklem rahatsızlıklarına ve yaralanmalara sebep olur.

Şeklini Koruma:

Durak alanlarına serilen kauçuk yatak ve döşeklerin baskı altında kaldıkları zaman içe doğru gömüldükten sonra tekrar eski şeklini almıyorsa burada oluşan çukurluklara pislik birikecek ve hayvanın yattığı alana belli bir mikroorganizma faaliyeti başlayacaktır. Ayrıca işçilik ve temizlik açısından da bir sorun teşkil edecektir.

Isı izolasyonu:

Sığırların sıcaklık stresi yaşadıkları zamanlarda verimlerinde bir kayıp söz konusudur. Sentetik altlıkların ısı yalıtımı organik altlıklara göre daha iyi olduğu yapılan araştırmalar ile belirlenmiştir.

Kayma direnci:

işletmelerde ahır zemini genelde beton malzeme kullanılarak yapılmaktadır.  Uygun koşulları sağlamayan zeminler hayvanların temkinli yürümesine ve kızgınlık aktivitelerinin azalmasına sebep olmaktadır. Kullanılan sentetik altlıkların hayvanların durak alanlarında ve yürüme yollarında kaymasına karşı dirençli olması ise hayvan davranışları ve hareketlilik açısından önemli bir kriterdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir